[Skip to Content]

YHTEISEUROOPPALAISTA KEHITYSTYÖTÄ, VANHAN TIEN AIKAAN BLOGI

Ajoimme aikanaan kuormatolkulla paperirullia joka viikko Ranskaan St. Nazairen lähelle Guerande nimiseen kylään. Guerande on kuuluisa merisuolavoistaan. Merisuolan valmistushan tapahtuu ikivanhalla menetelmällä savialtaissa kuivattamalla. Reittimme purkupaikalle johti näiden kuivatusaltaiden ohi ja hyvä työkaverini ilahduttikin minua kerran jakamalla kanssani sellaisen tiedon, että hän kävi aina näiden altaiden ohi ajaessaan tyhjentämässä rakkonsa niihin.

Ilmeisesti hän koki jonkinlaista tyydytystä nähdessään sielunsa silmin, kuinka ranskalainen perheenisä levitti hänen maustamaansa Gueranden voita patonkinsa päälle. Olihan se tietysti kansallisestikin ajateltuna hienoa, että suomalainen autonkuljettaja pystyi vaikuttamaan paikallisten elintarvikkeiden kehitystyöhön noinkin kaukana kotoa.

Olin itsekin käyttänyt Gueranden merisuolavoita, joka oli mielestäni erinomaista, mutta työkaverini ilmoitusta seuranneista omalaatuisista mielikuvista johtuen vaihdoin kuitenkin merkkiä..