[Skip to Content]

VAIKKA OLISI KUINKA PÄISSÄÄN, EI OLE SELVÄN VÄÄRTI, VANHAN TIEN AIKAAN BLOGI

Tultiin joskus kesäisenä sunnuntaiaamuna Siljan Turun laivalla Tukholmaan ja pari kollegaa oli vielä aika porossa öisen merimatkan jäljiltä. Ja mitäpä sillä väliä, kun työt herroilla jatkuivat vasta maanantaina aamulla.

Joku työkaveri oli ajanut poikien autot laivasta tullikentän laitaan ja jäimme vielä hetkeksi juttelemaan heidän kanssaan tullista päästyämme. Yhtä äkkiä toinen heistä huomasi kollegansa auton keulan alta valuvan nestettä pitkänä norona pitkin asfalttia.

”Autostasi vuotaa jotain”, hän huusi, kumartui, työnsi sormen nesteeseen ja sitten suuhunsa. ”Ei se ainakaan jäähdytinnestettä ole”, huusi hän taas.

”Mitä sanoit”, kuului silloin ohjaamon vierestä, missä kollega laskeskeli vesiä eturenkaan taakse..