[Skip to Content]

KULJETUSTURVAN ADR-HARJOITUSKOKEET

Traficom on lisännyt ADR-ajolupakokeisiin kuljetusyksikön merkintätehtäviä. Kuljetusturvan ADR-harjoituskokeet sisältävät nyt vastaavan tyyppisiä merkintää koskevia monivalintatehtäviä.

ADR-ajolupakoe on suhteellisen vaativa, ja siihen on hyödyllistä harjoitella etukäteen. Hylätyn ajolupakokeen uusinta maksaa 50 euroa, ja siitä saattaa aiheutua myös matkakustannuksia sekä muita ylimääräisiä kustannuksia ja hankaluuksia. eOpitin ADR-harjoituskokeet sisältävät kaikki koetyypit, ja ne ovat rakenteeltaan vastaavia kuin Traficomin kokeet. Harjoituskokeiden vaativuustaso on myös vähintään sama, ellei jopa hieman vaativampi, joten riittävä harjoittelu auttaa varmasti kokeen läpäisemisessä kerralla.

Harjoituskokeet sisältävät kaikkiaan yli 250 tehtävää. Ne saat kahdeksi viikoksi käyttöösi 12 eurolla osoitteesta eOpit.fi.