[Skip to Content]

CANTINA TOLLO, VANHAN TIEN AIKAAN BLOGI

cantina-tollo

Ajoimme aikanaan 80-luvulla Italiasta paluukuormina mm. viiniä. Yksi lastauspaikoista oli nimeltään Cantina Tollo. Kollega sai kerran mukaansa viinien lisäksi myös muutaman tarran. Jonkin ajan päästä olikin yksi tarroista löytänyt tiensä päällikkömme toimiston oveen. Hän ei syystä tai toisesta ollut tästä suuremmin mielissään.

2000-luvun puolivälin paikkeilla törmäsin uudestaan Tolloon. Meille tuli nimittäin tavaksi toimistolla takkuisen ja pitkän työpäivän jälkeen tapana nauttia lasilliset Tolloa päivän päätteeksi. Se sopi jotenkin tunnelmaan.

Jouduimme myöhemmin luopumaan tästä lasillisesta viiniä iltaisin, kun Tollo katosi Alkon valikoimista. Kovin harvoin oli nimittäin sellaista tunnetta, että olisi voinut avata Nero-pullon.